grand Mader

Świat jest ogrodem, ogród jest światem

Przygotowanie

2 Komentarze

roze1Jak długo powinno trwać przygotowanie do śmierci, dobrej śmierci?

Na konferencji „Śmierci nie należy się bać. Do śmierci trzeba się przygotować”  Wanda Półtawska powiedziała:  Naucza filozof Karol Wojtyła w swoim personalizmie, że człowiek staje się taki, jak jego czyny, że jakość czynów przechodzi na sprawcę. I co więcej, za te czyny – w Liście do Rodzin pisze – będziecie odpowiadać! Czyny wasze, was sądzić będą. Nie to, co czujesz, nie to, co sądzisz, lecz to, czego dokonujesz!

 

Czy więc Chrystus jest sędzią? Twoje własne uczynki będą cię sądzić w świetle prawdy, którą znasz. Własne uczynki będą sądzić ojców i matki, synów i córki. Każdy z nas będzie sądzony z przykazań, również z tych, które wspomnieliśmy w tym Liście: z czwartego, piątego, szóstego i dziewiątego. Każdy z nas będzie sądzony przede wszystkim z miłości, która stanowi istotę i syntezę przykazań. „O zmierzchu życia sądzeni będziemy z miłości” — napisał św. Jan od Krzyża

Jan Paweł II „List do rodzin”

Tu  „Profesor traci czas” zamieszczone w „Oknie na cztery strony świata” na wiara.pl

Czyli dlaczego czasem warto być okradzionym? Jakoś tak mi się skojarzyło z tymi czynami matczynymi i wychowaniem.

Reklamy

Autor: Grand Mader

I like talking to people. I love gardening and playing with children

2 thoughts on “Przygotowanie

  1. Ach, mnie się po protestancku od razu kojarzy zbawienie z wiary, nie z uczynków 😉 Ale wiem, że spór na tym tle jest fałszywy. Spór, w którym jedna strona zarzuca drugiej „grzeszenie zuchwałe z nadzieją na miłosierdzie”, a druga pierwszej – wiarę w to, że można się samemu zbawić, bez udziału Chrystusa.

    A dla mnie jest jasne, że wiara i uczynki po prostu idą ze sobą w parze. Że uczynki są owocem wiary – nikt, kto prawdziwie wierzy, nie będzie grzeszył zuchwale. A dobre uczynki karmią się wiarą.

    • Od jakiegoś czasu szukam odpowiedz na pytanie: jak pozostać dobrym DO KOŃCA. Nie wtedy. gdy mamy cały wachlarz samokreacji i dość inteligencji, żeby je używać, ale wtedy gdy śmierć nadchodzi. dobra śmierć. Dobre życie do końca. To nie takie proste, jak się okazuje. To jest zanim zostaniemy zbawieni (lub potępieni). Ta myśl o jakości czynów, która przechodzi na sprawcę- stajemy się tacy, jakie nasze czyny, a nie tylko odwrotnie, jest jakimś ratunkiem. Zbawienie… tak, tak myślę jak i Ty.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s