grand Mader

Świat jest ogrodem, ogród jest światem

Nie musimy być byle jacy

5 Komentarzy

To było dziesięć lat temu. W prehistorycznych komórkach rozlegały się sygnały SMS- ów : „Spotykamy się o 21.37 na Jana Pawła II ze zniczami”. Przez fora internetowe też się można było tam umówić.

watykan

Poważni i niepoważni ludzie zmieniali plany , jechali samochodami lub autobusami na ulicę Jana Pawła II w Śródmieściu. Obłęd. Z czasem jedni będą nazywani lemingami, drudzy narodowcami, inni kaczoropodobnymi, ale wtedy o tym przecież nie wiedzieli. „Fora internetowe służą zazwyczaj do wymiany poglądów, polemik. W pierwszych dniach kwietnia zaczęły odgrywać nową, nieznaną dotąd internautom rolę. Przestały jedynie komentować rzeczywistość, zaczęły ją tworzyć. Ludzie porozumiewali się ponad głowami przedstawicieli oficjalnych organizacji, Kościoła i tradycyjnych mediów” pisze Radosław Krawczyk. Tego dnia w Warszawie porozumieli się w ten sposób, że 21. 37 tłumy stanęły tuż przy jezdni ze zniczami, tulipanami, małymi flagami i wizerunkami papieża. Rzadko można było spotkać kogoś znajomego, bo ulica Jana Pawła II w Warszawie jest bardzo długa. Nie było żadnego progamu, więc w jednych miejscach ludzie po prostu wspólnie milczeli, w innych popłakiwali, trochę dalej ktoś zaczynał nucić „Barkę”, co podchwytywali stojący obok niego, a jeszcze gdzie indziej śpiewali hymn. Ruchliwą jezdnią jechało jeszcze więcej samochodów, niż zazwyczaj. Stanęły jednak o umówionej godzinie i rozległy się sygnały klaksonów.Straż Miejska w przechodziła obok, zapalała znicze, które gasły niedopalone. Policja nikogo nie rozpędzała, raczej później wskazywała najkrótszą drogę powrotu do domu. Tysiące zniczy zapłonęło w środku miasta, które nie chciało zapomnieć.

Dzięki SMS- om, wpisom w Internecie i gdzie indziej „…odbywały się marsze, o których oficjalnie nikt nie wiedział. Biały Marsz w Krakowie zorganizowano za pomocą komunikatora internetowego Gadu- Gadu. Okazało się, że wspólnota, która powołała się samoistnie, to tysiace młodych ludzi. Nie potrzebowali komitetu organizacyjnego, ochrony, pozwoleń, statusu” (Jaroslaw Krawczyk)

watykan1Przed konfesjonałami ustawiały się kolejki. „Czemu niektórzy nie spowiadali się przed Wielkanocą, a czynią to dzisiaj? – pyta ks. Grzegorz Ryś, jeden z koncelebrujących Mszę na Błoniach. – Powoli uświadamiają sobie, czym jest Zmartwychwstanie. Dzięki Janowi Pawłowi II zrozumieliśmy, że prawda o Zmartwychwstaniu dotyczy każdego i że w obliczu śmierci można zachować spokój. Doświadczamy czegoś spoza porządku natury.” (Jan Strzałka)

Za sprawą tego świętego człowieka urodzonego w zwykłym miejscu, w zwykłej rodzinie i w zwykłym, ale naszym kraju, poczuliśmy, że nie musimy być byle jacy. To nie jest nasze Przeznaczenie. Bóg chce inaczej. Dzisiaj, w Wielki Czwartek, może po Mszy św. umyjemy sobie nawzajem nogi, wypijemy czerwone wino do kolacji i poczujemy znowu to samo.

Wszystkie cytaty pochodzą z książki kupionej za grosze na książkowym śmietniku w supermarkecie kilka miesięcy po tych wydarzeniach „Czuwanie. 1- 8 kwietnia 2005. Wyd. Znak”

Wspomnienia z Rzymu

Relacja z Rzymu

Razem w Watykanie

O marzeniach o przestrzeni pokojowej

Reklamy

Autor: Grand Mader

I like talking to people. I love gardening and playing with children

5 thoughts on “Nie musimy być byle jacy

 1. To niezwykle iż minęło już 10 lat. Warto pamiętać i warto mierzyć się ze swoimi słabościami każdego dnia. Piekny wpis ☺

 2. Chyba mam zaległości, więc będzie jeden komentarz do dwóch tekstów
  Nie musimy być byle jacy…nie musimy
  Czasem chcemy
  Czasem nie potrafimy inaczej
  Czasem brakuje wiary w to, że jak damy sobie zburzyć nasze plany
  to trzeciego dnia będzie piękniej
  Dobrze, że byli, że są wśród nas tacy, którzy zaryzykowali, którzy pokazują że warto

 3. Pozdrawiam i ściskam bardzo także Litwę z blogu Na Liwie 🙂
  https://nalitwie.wordpress.com/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s