grand Mader

Świat jest ogrodem, ogród jest światem

Wierzbowe bazie na przepracowanie

7 Komentarzy

Właściwie wierzby mają w tym roku bazie już od lutego, a na (po) świąteczny tydzień, a raczej Oktawę Wielkiej Nocy, nawet pięknie się zażółciły.

bazie2

Podobno dawniej łykano w Niedzielę Palmową poświęcone kotki wierzbowe, co miało ustrzec przed chorobani gardła, szczególnie przed chrypką. Nie robię tego, więc nie mam pojęcia czy to naprawdę działa i jak niby miałoby działać. Palmy zostawiam w spokoju, ale już sam widok kwiatów Salix odpędza złe myśli i nastraja pozytywnie do świata. Świadomość tego, że herbata z kory wierzbowej rozpędza gorączkę i jest dobra na bóle reumatyczne bardzo mnie uspokaja, zwłaszcza gdy  tak dużo wierzb w naszej wsi, a nawet ogrodzie.

bazie

Natomiast badzo mnie zaskoczyło, gdy przeczytałam w „Zielniku dla każdego”, że pomaga w zaburzenaich trawienia będących skutkiem nadmiernej pracy :O W sam raz na Oktawę.

bazie1

Jak zwykle będę się także czepiała. Trzeba pamietać, że kora wierzby zawiera salicylany, tak jak aspiryna czy polopiryna i wprawdzie występują tu w postaci naturalnej, ale mogą wywołać czasem uczulenia u dzieci poniżej 12 roku życia. Natomiast samo urywanie gałęzi, budowanie szałasów ( jezeli wetknie się ich końce głębiej w ziemię, mogą to być latem prawdziwe zielone budowle), włażenie na drzewa, a więc i dotykanie pnia i kotków bardzo dzieciom pomaga. Na wszystko. O ile nie spadną.

bazie4

Autor: Grand Mader

I like talking to people. I love gardening and playing with children

7 thoughts on “Wierzbowe bazie na przepracowanie

  1. Lubię ten czas, gdy wiosna DOPIERO się zaczyna 🙂 Cieszą się nie tylko oczy, ale i dusza 😉

  2. Wierzbowe bazie zawsze pojawiały się w domu jako zwiastuny wiosny, ale szczęśliwie nikt nie kazał mi ich jeść. Hmm, może dlatego byłam chorowita? 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s