grand Mader

Świat jest ogrodem, ogród jest światem

Tajemniczy Ogród w Wilanowie

6 Komentarzy

W Wilanowie jest Tajemniczy Ogród zamknięty jeszcze dla zwiedzających. A my tam w niedzielę byliśmy!

wilanow6

„Jechać? Nie jechać? Pada? Nie pada? Będzie padało?” zastanawialiśmy się do południa, bo byliśmy umówieni na wycieczkę „Zioła z królewskiej apteki” organizowaną przez dział edukacji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Podjęliśmy jednak wyzwanie i o umówionej godzinie stawiliśmy się na miejscu, pomimo że co chwilę siąpiło. Mała Dziewczynka od razu poczuła się tu dobrze. Barokowe, parterowe ogrody wręcz zachęcają do biegania po alejkach. Od naszej przewodniczki, pani Kasi, usłyszeliśmy, że bratki są nie tylko piękne, jadalne ale i smaczne, za to przycinane w zgrabne stożki cisy, bardzo trujące.

wilanow7

Cis pospolity to gatunek najwcześniej, bo już w 1423 roku, objęty ochroną w Polsce. Groziło mu całkowite wyginięcie, ponieważ jego drewno świetnie nadawało się na łuki. Obejrzeliśmy graby, tulipany i sasanki, stokrotki, ale największą niespodzianką było zwiedzanie Tajemniczego Ogrodu, jeszcze niedostępnego dla gości. Nie ma oficjalnej bramy, więc wpakowaliśmy się tam przez Tajemnicze Wejście.

wilanow

Ogrodnicy z Wilanowa starają się tu odtworzyć dawną część użytkową i ziołową, wykorzystując rośliny i warzywa, które przed wiekami gościły na królewskim stole. Rabaty są podwyższone i panuje tu geometryczny ład. Widać go nawet, gdy alejki są zalane wodą. Dzieci wwąchiwały się w świeże listki, właziły w kałuże, a my cały czas mieliśmy je na oku.

wilanow1

W ogrodzie użytkowym rośnie między innymi: marek kucmerka, słodki i używany do deserów zamiast cukru, waleriana, lubczyk, melisa, anyż i skorzonera zwana wężymordem, bo bezpodstawnie uważano, że pomaga na ukąszenia węży. Skorzonerę traktowano w dawnych czasach, jak zimowe szparagi. Przyglądaliśmy się bulwom topinambura, cykorii, czy jarmużowi.

wilanow4

Natomiast największe wrażenie zrobiło na mnie to, że jadano sobie tak po prostu lilie złotogłowy, obecnie rzadkie i chronione.

wilanow3

Tę ich część.

wilanow2

Przy tym rozmowy o tymianku, oregano, lawendzie i życie stuletnim wydały się banalne, tak jak rozróżnianie bluszczyka kurdybanka od innych kwiatków.

wilanow5

Jedno jest pewne- apteczka i spiżarnia króla Jana III była pełna skarbów.

Autor: Grand Mader

I like talking to people. I love gardening and playing with children

6 thoughts on “Tajemniczy Ogród w Wilanowie

  1. Jak one się wszystkie pięknie nazywają, te rośliny! Od samego czytania się rozmarzyłam, a co dopiero, gdybym tam mogła być i powąchać 🙂

    • Ale najlepiej byłoby je spróbować- znaczy zjeść. Rozmawialiśmy o jedzeniu głodowym, takim jak mąka z kasztanowca, kawa z żołędzi- przygotowywać to można po odpowiedniej obróbce. Ale ten marek jako przysmak, to pociagające 😉

  2. Znakomita wycieczka 🙂
    Jak ja dawno nie byłam w ogrodach Wilanowa, choć bywam czasem tak blisko.. Ale zawsze gonią mnie terminy, dlatego na taką wycieczkę trzeba wybrać się docelowo.

    • Tak. A teraz jest dużo takich wycieczek tematycznych w weekendy. Dla mnie to ma taki minus, że nie jadę wtedy do swojego ogrodu. No ale czasem własnie nie jadę 🙂

  3. Preciosos jardines y bonita historia, un país lleno de maravillas.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s