grand Mader

Świat jest ogrodem, ogród jest światem

Kto dziś rozdaje karty?

8 Komentarzy

Pracowałam w ogrodzie, na klęczkach oczywiście, rozmyślając trochę o II turze wyborów prezydenckich, a pracowało mi się dobrze, bo wokół aż roiło się od pomocników: pszczół, os, bąków, mrówek i innych trzmieli. To one teraz rozdają karty.

owady1

Maeterlinck w „Życiu pszczół” wspomina wizyty u przyjaciela: ” Często oprowadzał mnie po ogrodzie, pokazując szpalery, najróżniejsze klomby i trawniki powycinane i strzyżone, jak to było w modzie za czasów starego Catsa, poczciwego poety holenderskiego, arcyprozaicznego i płodnego jak królowa pszczół. Były tam gwiazdy, girlandy, festony, żyrandole, były drzewa owocowe i ostrokrzewy w kształcie kul, piramid, wrzecion i schodów, a bukszpany, czujne niby psy owczarskie, biegły wzdłuż grządek, by nie pozwolić kwiatom zapędzić się na ścieżki. Od niego nauczyłem się obserwować dzikie pszczoły, na które nie zwracałem nigdy uwagi, biorąc te niezawisłe miodziarki za zwyczajne muchy, naprzykrzone aroganckie osy, albo, co gorsza, za bezrozumne chrabąszczyki wszelkiego rodzaju”

owady2

Owady są wszędzie, trochę pogardzane, przeganiane ze sterylnych mieszkań. Przytruwane podczas oprysków. Zabijane przy okazji porządków. A tak dużo pracy wykonują wokół nas.  Radzę i Świętych i owadów nie lekceważyć. Niby ich nie widać, niby są oczywistością, a nie zagrożeniem, więc nie wydają się ważni. Są jednak bardzo pomocni i mają ogromną siłę.

owady3

Maurycy Maeterlinck tak pisze o pszczołach: ” Żadna żywa istota, nawet człowiek, nie doprowadziła w swym zakresie działania do tego, czego dokonała pszczoła w swoim, a gdyby zjawiła się na naszym globie istota zaziemska o inteligencji wyższej i spytała o przedmiot będący najdoskonalszym wyrazem logiki życia, trzeba by jej pokazać plaster miodu.

Ale nie wszystko w ulu stoi na tym poziomie. Zaznaczyliśmy już w ciągu tej pracy kilka błędów, kilka pomyłek, czasem oczywistych, a czasem znów zagadkowych i niepojętych. I tak- trudno nazwać doskonałością nadmiar bezczynnych samców, które niszczą ul i doprowadzają słabsze kolonie do upadku, dalej niebezpieczeństwo spowodowane partenogenezą, ryzykowność lotu miłosnego, nadmiar i nieobliczalność rojów, brak uczucia litości i brak współpracy poza ulem, a wreszcie monstrualne wprost i desperackie poświęcenie indywiduum dla społeczeństwa. Dodać by można jeszcze dziwną skłonność do magazynowania niezmiernych ilości pyłku kwiatowego, który w razie dłuższego i bezużytecznego przechowywania jełczeje, twardnieje, staje się zgoła bezużyteczny i zabiera tylko mnóstwo miejsca w plastrze

owady4

Jeżeli komuś jakiś fragment życia pszczół skojarzył się z polityką, niech tak będzie. Idą przecież wybory.

Reklamy

Autor: Grand Mader

I like talking to people. I love gardening and playing with children

8 thoughts on “Kto dziś rozdaje karty?

 1. Niesamowita metafora :)) I każdy może znaleźć coś dla siebie, niezależnie od ostatecznego wyboru, szkoda, wybierani też powinni przeczytać :))
  U mnie w ogrodzie, bardzo jeszcze skromnym i niedoskonałym staram się aby pszczółki o każdej porze od wiosny do jesieni miały pracę, sadząc miododajne roślinki 🙂 Serdeczności!

  • Dziękuję 🙂 To tak, jak ja, Aniu! Uwielbiam tych pracusiów i może nawet lepiej, że te ich doskonałe Królestwo ma trochę niedoskonałości w sobie 🙂

 2. Nie tylko z polityką. Z życiem jako takim – po prostu 🙂

 3. Jak zawsze niezawodna w swoich ripostach, sam Albert Einstein stwierdził kiedyś, że jeśli zginie kiedyś ostatnia pszczoła na ziemi to na ziemi zniknie życie. Znam ludzi co uciekają od owadów, mylą nieostroznie pszczoły z natretnymi mucha mi. Dla mnie to miłe towarzyszki ogrodowych spacerów. A co do wyborów jestem teraz jakby z boku i więcej nasluchuje. Dużo niepokoju wobec tych wszystkich komentarzy,książek itp.

 4. Piękny fotoreportaż, bajecznie kolorowy 🙂
  Musimy dbać o każdą pszczółkę. Stosowane pestycydy są dla nich zabójczym środkiem.
  Twój wpis to plaster miodu na to, co obserwujemy przed II turą…

  Ciepluśkie majowe serdeczności, Droga Grand Mader!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s