grand Mader

Świat jest ogrodem, ogród jest światem

Brzoza

Dodaj komentarz

Dlaczego brzoza na początek roku akademickiego? Brzoza to jedno z najbardziej tajemniczych i niezbadanych drzew w Polsce.

brzoza1

Jaka jest- każdy widzi. Możemy jej się przyglądać, badać i fotografować ją. Znamy jej właściwości fizyczne i lecznicze.

– Dopóki będą istnieć Wydziały Fizyki, dopóty nikt nie wmówi ludziom, że brzoza złamała  samolot.- powiedział ceniony fizyk na wykładzie.

– Brzoza jest w stanie spowodować wypadek lotniczy- na innym wydziale wykrzyczał równie znany biolog.

I już nic nie wiadomo. Nic nie jest pewne. Wiedza przynajmniej jednego z nich wydaje się zaledwie fałszywie zagraną gamą, którą nie sposób wykonać, tym bardziej napisać, koncert.

Dopóki  naukowcom będzie trudno uzgodnić (ba- zbliżyć!) stanowisko w tej  i innych podobnych sprawach, studenci będą skazani jedynie na własny rozum i umiejętności w dochodzeniu do prawdy. Powinni bowiem razem z nimi, z ich pomocą pogłębiać wiedzę, a nie musieć im u-wierzyć.

Nie móc oprzeć się na Autorytecie, to duży problem, ciężar dla ćwiczącego się, młodego umysłu. Duże wyzwanie. I duża odpowiedzialność. Ale także duża szansa- bo skoro najlepsi są w błędzie (wszak któryś musi być!) i ja mogę błądzić, szukając prawdy, dobra i piękna i chociaż nawet zbłądziłem- powrócić. Dla każdego jest szansa- póki uczciwie szuka. W Roku Akademickim 2015/16 i następnych: możliwości nieskrępowanych badań i poszukiwań, przecierania dróg, samodzielnych odkryć i powrotów, zawsze powrotów, na prawdziwą (prawdziwą, a nie- właściwą z czyjegoś punktu widzenia czy dla czyichś interesów) drogę prawdy. Dacie radę!

brzoza2

 Człowiek, który pragnie poznać prawdę, skoro potrafi jeszcze sięgnąć wzrokiem poza samego siebie i poza własne zamierzenia, ma możliwość odzyskania właściwej postawy wobec własnego życia, jeśli tylko podąża drogą prawdy. Do jego sytuacji można trafnie zastosować słowa Księgi Powtórzonego Prawa: «Polecenie to bowiem, które ja ci dzisiaj daję, nie przekracza twych możliwości i nie jest poza twoim zasięgiem. Nie jest w niebiosach, by można było powiedzieć: ‚Któż dla nas wstąpi do nieba i przyniesie je nam, a będziemy słuchać i wypełnimy je’. I nie jest za morzem, aby można było powiedzieć: ‚Któż dla nas uda się za morze i przyniesie je nam, a będziemy słuchać i wypełnimy je’. Słowo to bowiem jest bardzo blisko ciebie: w twych ustach i w twoim sercu, byś je mógł wypełnić» (30, 11-14)

(„Fides et ratio” Jan Paweł II)

brzoza3

O brzozie jeszcze będzie, gdy ubierze się w całkiem jesienne barwy.

Autor: Grand Mader

I like talking to people. I love gardening and playing with children

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s