grand Mader

Świat jest ogrodem, ogród jest światem

Klimatycznie

19 Komentarzy

Klimat jest bardzo ważny. Może jest ważny dla transportu kolejowego (słynne „taki mamy klimat” ministry), nawet z dużym prawdopodobieństwem jest, jednak z pewnością jest ważny i ma ogromny wpływ na życie roślin.

I ludzi.klimat2

W moim ogrodzie zimy są bardzo mroźne, lata gorące, a dni wiosenne zaczynają się przymrozkami. Nie każda roślina czuje taki klimat. Tak jak nie każdy człowiek potrafiłby mieszkać z osobą, która przechodzi gwałtownie od mrożącego krew w żyłach spojrzenia, do gorących uścisków. Fundując dodatkowo liczne nieprzyjemne poranki.

Kwiaty i drzewa mają różną wrażliwość na mróz. Jabłonie, żeby obficie owocowały potrzebują porządnej zimy, a potrafią przetrwać nawet -30 stopni. Dla odmiany grusze kwitną dość wcześnie, więc w rejonach, w których występują wiosenne przymrozki trzeba wybierać do uprawy gatunki grusz późno kwitnących. Brzoskwinie wymarzają przy -15-20 stopniach. Muszą mieć dużo słońca. Owoce wiśni pękają w deszczowe lato.

Są drzewa, krzewy, kwiaty bardziej i mniej wrażliwe. Dlatego klimat jest ważny. Nie ma co się dziwić, że jeżeli będziemy uparcie przemrażać morelę, ona zamiast się stopniowo przyzwyczajać do wszechobecnego chłodu, zginie. Wrażliwa osoba, która wyrosła w klimacie zrozumienia i ciepła, nie przyjmie się w mroźnych sferach wyniosłości i złośliwych uwag. Być może chłostana nimi od czasu do czasu, wspierana ciepłym spojrzeniem przyjaciół, jakoś się uchowa, a nawet okrzepnie, ale raczej nie będzie wysoko rosła i obficie kwitła.

klimat

W miejscach, gdzie wieją huraganowe wiatry, rośliny są karłowate, starają się przytulić do ciepłej ziemi i nie dać się złamać. W domach ( ale przecież i szkołach, pracach), gdzie często uderzają huragany awantur, ludzie także karłowacieją, płożą się i unikają ataku.

Gwałtowne ulewy podmywają korzenie, tak jak gwałtowne zmiany wywracają życie ludzkie.

Wilgotna, lepka od dziwnych interesów atmosfera powoduje, że wszystko gnije, choć są przecież rośliny, które w tej sytuacji czują się wręcz cudownie. Są takie, dla których bagno jest wymarzonym środowiskiem. I spróbuj je stamtąd wyrwać!

Przyjazne słońce, lekki wiatr przeciwności i łagodny, zraszający deszcz, są dobre dla wzrostu. No chyba, że się jest kaktusem, który musi się wyprażyć.

Klimat, w którym żyjemy jest bardzo ważny. Nie da się przetrwać zbyt długo w klimacie niewłaściwym dla swojego gatunku. Rośliny w ogrodzie nie mają wyboru.

My klimat wokół siebie tworzymy sami.

Autor: Grand Mader

I like talking to people. I love gardening and playing with children

19 thoughts on “Klimatycznie

 1. piękne porównanie przyrody z życiem cZłowieka …

 2. Bardzo mądry wpis. Nie tylko dlatego, że opisujesz to, co istotne dla świata roślin. Inna strona medalu, to klimat międzyludzki.. Nieczęsto ludzie zastanawiają się nad klimatem, jaki tworzą.

 3. Splendide foto. Complimenti per il blog. Isabella

 4. Bardzo ciekawe i mądre porównanie. szkoda, że ludzie odgradzają się często od przyrody, zamiast czerpać z jej mądrości.

 5. My klimat wokół siebie tworzymy sami…

  Kupiłam sobie ostatnio zakładkę do książki.
  Jest na niej napisane: kiedy pesymista marudzi,
  optymista rozdmuchuje chmury
  Przeczytałam Twój tekst i myślę sobie że…z nami tak jakoś jest,
  że potrzebujemy zmienności klimatu
  Bo czasem ktoś musi rozdmuchać chmury, czasem ochłodzić szalejące emocje
  a jeszcze innym razem sprowadzić nas z obłoków na ziemię
  I na szczęście wcale nie musi być tak, że zderzenie dwóch różnych frontów
  oznacza wyładowania atmosferyczne 🙂

  • Coś w tym jest, prawda? Nie zawsze może- a w moim przypadku nawet nie powinno- być gorąco (nawet od uczuć). To szalenie jednak wyczerpujące. Pozdrawiam cieplutko w zimny dzień 🙂 Udało się? wiesz, co mam na myśli?)

 6. Prawie się udało. Jutro ostatni dzień.
  JEST GORZEJ
  Co nie zmienia faktu, że od niedzieli czekam na cud 🙂

 7. Myślę, że rośliny w pewien sposób wybierają sobie środowisko. Z własnej woli kaczeniec nie urośnie pod sosnami, nawet, gdyby padło tam jego nasionko.
  W naszych ogrodach często zmuszamy rośliny, żeby rosły w nieprzyjaznych sobie warunkach. A one karłowacieją, jak napisałaś, czasem walczą albo umierają. Skoro jesteśmy w znacznym stopniu twórcami naszego ogrodu, nie przynośmy do niego roślin, które potrzebują odmiennych niż nasze warunków. Czy to właściwa droga, jak sądzisz?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s